#5 cech dobrego lokatora.

W życiu każdego z nas następuje moment, kiedy wyprowadzamy się od rodziców i zaczynamy układać swoje życie. Niektórzy mieszkają ze znajomymi, inni z drugą połówką.
Co zatem robić, żeby być dobrym lokatorem ?

W grudniu 2015 roku, zamieszkałam razem z moim chłopakiem. W sumie nie tylko z nim, ale też z wieloma innymi osobami, bo wynajmowaliśmy pokój (chyba, jak każdy kto przyjechał "w ciemno" do anglii) Naszymi lokatorami byli sami Polacy, więc nie było trudno się porozumieć. W lutym 2016 wynajęliśmy mieszkanie z 2 lokatorami z poprzedniego i tak oto zakwitliśmy 5 minut drogi spacerem od pracy. Aktualnie mamy 3 lokatorów w różnym przedziale wiekowym, ale już niedługo, bo we wrześniu "idziemy na swoje". Nareszcie!
Każdy, kto chce mieszkać z kimś, powinien liczyć się z tym, że będzie miał obowiązki. Nawet, jeśli tym lokatorem jest ktoś z rodziny, chłopak, dziewczyna, dobrzy znajomi. Mieszkając wspólnie trzeba też coś od siebie dać. 
Jak zostać dobrym lokatorem?

#1. Toaleta nie jest tylko do korzystania, ale także do sprzątania! Nie przez przypadek umieściłam to jako punkt 1. Jak powszechnie wiadomo, niewiele osób lubi sprzątać w toalecie, a nawet tego unika, ale ktoś musi to robić. ( Czemu zawsze pada na mnie? ;( ) . Jeżeli chcesz, żeby Twój dom był zadbany, postaraj się dogadać z mieszkańcami dyżury sprzątania toalety. To bardzo ważne, bo jeśli każdy będzie musiał tam sprzątać, zauważycie, że jest coraz czyściej. Dlaczego? W końcu wszyscy zrozumieją, że jest to "brudna robota" i będą sprzątać po sobie na bieżąco. Dotyczy to każdego pomieszczenia z którego korzystacie wszyscy.

#2. Zakupy róbcie razem lub składajcie się "do słoiczka". Korzystacie z płynu do naczyń, ręczników kuchennych, papieru toaletowego, mydła, itp. Każdy powinien płacić po równo. W moim domu świetnie sprawdza się opcja: Kończy sie papier,  każdy kupuje po "zgrzewce " i znów mamy na miesiąc. Pozostałe rzeczy kupujemy zwykle na zasadzie, że 1osoba kupuje, kiedy jest w sklepie, a reszta oddaje jej pieniążki.

#3. Nie wyjadajcie sobie nawzajem jedzenia bez zgody. Wyobraź sobie,  że wracasz do domu po 10-ciu godzinach w pracy, głodny i masz ochotę na pizzę, która jeszcze wczoraj była w zamrażarce. Włączasz piekarnik, otwierasz zamrażarkę, a tam... Śnieg...

#4. Nie imprezuj zbyt głośno jeśli to lokatorom nie odpowiada. Chcesz zrobić domówkę? Super, zapytaj wszystkich, czy nie mają nic przeciwko,  a jeśli wychodzisz na imprezę postaraj się wracać "cicho", jeżeli wracasz w nocy. Dodatkowo,  po każdej swojej domówce wypada posprzątać, a przed poinformować gości, że nie mieszkasz sam.

#5. Zawsze stawiaj opłaty za mieszkanie na pierwszym miejscu. Niezależnie od tego, że masz inne wydatki, typu telefon, imprezy, papierosy, alkohol. Jeśli coś Ci zostanie, wydaj na cokolwiek, ale za mieszkanie trzeba płacić na bieżąco. Będzie tak też lepiej dla Ciebie, bo jeśli płacisz regularnie, nie musisz obawiać się o zaległości czy utratę lokum.

Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


PS. Będę bardzo wdzięczna,  jeżeli zostawcie w komentarzach linki do swoich blogów. Bardzo lubię czytać, co ludzie mają do powiedzenia na różne tematy. Pozdrawiam cieplutko .

INSTAGRAMKomentarze

Popularne posty